środa, 20 marca 2013

The Flight - Hangman

Jest wiele rzeczy, które mogą skłonić kogoś do napisania utworu. Można w zasadzie powiedzieć, że ilu ludzi, tyle inspiracji. W przypadku debiutanckiej EP-ki grupy The Flight, wenę czerpali oni z tradycyjnej ludowej piosenki "Pretty Polly". Jest to utwór, którego źródła sięgają Appalachów w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, choć pojawia się również w kulturze szkockiej i angielskiej. "Pretty Polly" opowiada o morderstwie młodej dziewczyny przez mężczyznę, czasem nazywanego imieniem Willie. Istnieje mnóstwo wersji tej piosenki - niektóre przedstawiają historię z perspektywy Polly, inne ukazują świat oczyma zabójcy, tekst kolejnych opowiada o sytuacji z perspektywy osoby trzeciej. Czasem "Pretty Polly" to prosta historia o zabójstwie, czasem możemy doszukać się bardzo szczegółowych informacji na temat samego morderstwa, włącznie z motywem, którym najczęściej jest niechciana ciąża. Zdarza się również, że zabójca do końca swego życia odczuwa wyrzuty sumienia i jest ścigany przez ducha zamordowanej dziewczyny. Podsumowując, istnieją tysiące wersji "Pretty Polly", a żadna z nich nie jest taka sama.

Próby przeniesienia utworu we współczesne realia, podjął się producencki duet z Londynu - "The Flight", który tworzą Joe Henson i Alexis Smith. Ich debiutancka EP-ka "Hangman EP" zawiera cztery utwory, z których każdy jest próbą opowiedzenia "Pretty Polly" (zazwyczaj śpiewanej przy akompaniamencie banjo lub gitary akustycznej) na nowo, przy użyciu współczesnych instrumentów i elektroniki. W każdym z tracków, głosu udziela inna osoba zaproszona przez duet do współpracy.

Na promujący EP-kę singiel wybrany został tytułowy utwór. Jest to mroczny song (ciężko zresztą byłoby o radosny klimat), w którym historia o Polly opowiedziana jest głosem Keatona Hensona. Trackowi dorównuje również zmontowany do niego, klimatyczny klip. Całość wypada zdecydowanie na plus. The Flight zamierza przez pewien czas iść tą drogą, wydając EP-ki, na których wokalnie będą udzielać się zaproszeni goście, a dopiero po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia, wydać debiutancki album. Trzymam kciuki i czekam na kolejne produkcje.


Grupę możecie obserwować, wchodząc na któryś z podanych linków:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz