wtorek, 19 marca 2013

Khat - Homeless czy Digital Farm Animals - I Wanna Go Home?

Zbierałem się do napisania o tym tracku w sumie przez dwa dni. Zaczęło się od tego, że podesłała mi go znajoma z roku - Anastazja (wielkie dzięki :) ). Utwór od razu mi się spodobał, niesamowicie wpada w ucho i ma się ochotę słuchać go kilka razy pod rząd. Od razu zacząłem więc szukać informacji na jego temat. Zainteresowała mnie duża liczba polskich komentarzy pod filmem, przez chwilę pojawiła się nawet szalona myśl, że może to nasza rodzima produkcja. Okazało się, że niestety nie, a duża liczba wyświetleń z Polski wiąże się z tym, że track podrzucił jakiś czas temu na swoją fanpage'ową tablicę Pezet.

Pomimo tego, że Pezet spopularyzował już "Homeless" w Polsce, stwierdziłem, iż utwór jest tak dobry, że i tak muszę o nim napisać. Zanurzyłem się więc w otchłań Internetu, żeby znaleźć jakieś informacje na temat tego, kim w ogóle jest Khat - czy to producent, czy zespół i skąd pochodzi. I tu zaczęło się robić jeszcze ciekawiej. Okazało się, że w zagranicznej prasie znaleźć można trochę informacji na temat Khat(a?), zgodnie z którymi, jest on utalentowanym producentem. Wideoklipy sugerowały, że ma on coś wspólnego z XO lub OVO czyli grupami powiązanymi choćby z The Weeknd, czy Drake'iem. 

Na szczęście zanim zacząłem pisać ten artykuł, przewinąłem również stronę w dół, gdzie natrafiłem na komentarze czytelników wspomnianych powyżej artykułów. Z nich natomiast jasno wynika, że Khat może i utalentowany jest, ale jest też człowiekiem bardzo leniwym. Tak naprawdę utwór "Homeless", to nic innego jak track grupy Digital Farm Animals - "Home" z dodanym wokalem. Czy jest to wokal Khat'a, czy też zapożyczony z innej piosenki, sprawdzić mi się nie udało. Zagłębiając się dalej w dyskusję Internautów okazało się, że wszystkie jego produkcje wyglądają identycznie - podkład muzyczny z czyjegoś utworu + wokal, bez jakichkolwiek, nawet kosmetycznych zmian. Ba, nawet niektóre klipy artysty są żywcem powycinane z innych teledysków. W związku z tym nie ustaje kłótnia, czy można nazywać takie utwory 'mixtape'ami'? Skąd ten 'mix', jeżeli nie włożyło się nawet odrobiny wysiłku w zremiksowanie sampla. Internet podzielił się więc na 3 części: pierwsza utrzymuje, że Khat to dobry producent, który z małych dzieł sztuki robi arcydzieła, kolejna twierdzi, że jest on złodziejem i nie powinno się go promować, trzecia natomiast, że Khat jest dobry, ale powinno się go nazwać inaczej niż producentem (np. Video DJ-em).

Mi ciężko jest się przyporządkować do którejś z tych grup. Może dlatego, że według mnie utwór Digital Farm Animals jest dobry, jednak z wokalem dodanym przez Khat'a stał się jeszcze lepszy. Wykonał więc on dobrą robotę. Wydaje mi się jednak, że podpisanie tego swoją ksywką, jest trochę na wyrost. Wy oceńcie sami, podrzucam obie wersje.

Khat - "Homeless"


Digital Farm Animals - "Home"


Khat'a odnajdziecie tu:
Digital Farm Animals tu:

4 komentarze:

 1. ciekawy opis dużo rozjaśnił na temat tego kawałka, a muza mega dobra, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakby ktoś miał jakąś paczkę Animalsów to chętnie bym posłuchał bo co prawda są pojedyncze kawałki, ale może się uda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. http://www.youtube.com/watch?v=R5h8rj5BbvA

  i

  http://www.youtube.com/watch?v=JaAWdljhD5o&feature=kp

  OdpowiedzUsuń
 4. Z trochę innej beczki... Interesuje mnie to - https://mobilekspert.pl/
  Czy mogę zaufać temu, co powie niezależny rzeczoznawca samochodowy? Auto będzie pewne?

  OdpowiedzUsuń